Slovenska podjetja pogosto opravljajo storitve z napotenimi delavci (nerezidenti) v drugih državah. V teh primerih se slovenski delodajalec, ki izplačuje dohodke iz zaposlitve, šteje za plačnika davka. Zato je dolžan od izplačanega dohodka izračunati in plačati akontacijo dohodnine kot davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja (obrazec REK).
Davčna obravnava dohodkov napotenih delavcev
Pri davčni obravnavi dohodkov iz zaposlitve napotenih delavcev je treba poleg določb slovenske davčne zakonodaje upoštevati tudi določbe mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja, če je ta sklenjena z državo, v kateri delavec dela. Mednarodne pogodbe običajno obravnavajo dohodke iz zaposlitve (običajno je to 14. ali 15. člen).
Pri določanju pravice do obdavčitve dohodka iz zaposlitve v skladu z določili mednarodnih pogodb je pomembno, v kateri državi je prejemnik dohodka rezident in kje se zaposlitev dejansko izvaja. Šteje se, da se zaposlitev izvaja tam, kjer je zaposleni v času zaposlitve fizično navzoč.

Primer: Delo rezidenta BiH v Nemčiji za slovensko podjetje
Če rezident druge države pogodbenice (npr. BiH) opravi delo za slovensko podjetje na ozemlju druge države (npr. Nemčije) in ne v Sloveniji, ima po določbah mednarodne pogodbe med Slovenijo in BiH država rezidentstva prejemnika dohodka pravico do obdavčitve.
Uveljavljanje oprostitve davka pred izplačilom (Zahtevek KIDO 5)
Nerezident Slovenije, s čigar državo rezidentstva je Republika Slovenija sklenila mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavčevanja, ima možnost uveljavljanja oprostitve davka že pred izplačilom dohodka. To je mogoče in administrativno manj zahtevno, kot postopek vračila že plačanega davčnega odtegljaja.
Postopek zahteve KIDO 5
- Nerezident mora izpolniti Zahtevek za oprostitev davka od dohodkov iz zaposlitve (razen pokojnin) na podlagi določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka (zahtevek KIDO 5).
- Obvezno mora priložiti potrdilo o rezidentstvu druge države pogodbenice.
- Zahtevek s prilogo posreduje slovenskemu delodajalcu, ki je plačnik davka, pred izplačilom dohodka.
- Plačnik davka predloži izpolnjen zahtevek na Finančno upravo RS (FURS) osebno, po pošti ali elektronsko preko storitev eDavki. To poenostavi postopek predložitve zahtevka in uveljavljanje ugodnosti iz mednarodne pogodbe.
Plačnik davka ob izplačilu dohodka ne odtegne in ne plača akontacije dohodnine, če s strani FURS pravočasno (tj. pred izplačilom dohodka) prejme potrjen zahtevek (tj. odobreno ugodnost pred izplačilom dohodka).
Odštevanje do 5
Prednosti zahtevka KIDO 5
Postopek uveljavljanja ugodnosti po mednarodni pogodbi pred izplačilom dohodka iz zaposlitve na podlagi predloženega zahtevka KIDO 5 je administrativno manj zahteven in ima številne prednosti tako za prejemnike dohodka kot delodajalce. V primeru pravočasno potrjenega zahtevka KIDO 5 s strani davčnega organa (tj. pred izplačilom dohodka), delodajalec ob izplačilu plače, ki se nanaša na delo opravljeno izven ozemlja Republike Slovenije, ne obračuna in ne odtegne akontacije dohodnine. To za posameznega zaposlenega nerezidenta pomeni višje neto izplačilo mesečne plače.
Zahtevek za vračilo davka (KIDO 12)
Če je bil davek od dohodka kljub oprostitvi, navedeni v mednarodni pogodbi, že obračunan in plačan, lahko prejemnik dohodka sam vloži pri davčnem organu Zahtevek za vračilo davka od drugih dohodkov na podlagi določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka (zahtevek KIDO 12). Na podlagi tega zahtevka se mu davek vrne.
Potrebna dokazila za KIDO 5 in KIDO 12
Sestavni del obrazca zahtevka KIDO 5 oziroma KIDO 12 je potrdilo, da je prejemnik dohodka rezident druge države pogodbenice. Na zahtevo davčnega organa so potrebna tudi druga dokazila, ki dokazujejo izpolnjevanje pogojev za oprostitev davka v Sloveniji. Potrdilo o rezidentstvu izda pristojni organ države rezidentstva prejemnika dohodka.
Posebni primeri uveljavljanja ugodnosti
Dvojni rezidenti
Ugodnost iz mednarodne pogodbe lahko uveljavlja tudi zavezanec, ki je dvojni rezident (rezident Slovenije po Zakonu o dohodnini - ZDoh-2 in rezident druge države pogodbenice po določilih nacionalne zakonodaje te države) in meni, da se za namene mednarodne pogodbe šteje le za rezidenta druge države pogodbenice.
Odobritev ugodnosti za daljše časovno obdobje
Davčni organ lahko v primerih, ko plačnik davka izplačuje dohodke v rednih časovnih presledkih, odobri ugodnost na podlagi predloženega zahtevka KIDO 5 za daljše časovno obdobje.
Davčni organ oprostitev davka na podlagi mednarodne pogodbe, ob upoštevanju podatkov, navedenih na zahtevku KIDO 5, odobri od dneva izdaje odločbe, vse dokler so izpolnjeni pogoji za oprostitev oziroma najdlje do datuma, navedenega v izreku odločbe.
Sprememba dejanskega stanja
Če se v obdobju, za katerega je bila odobrena oprostitev davka, spremeni oziroma spreminja dejansko stanje (npr. se delo iz različnih razlogov ne opravlja v celoti izven Slovenije oziroma se delo opravlja v in izven Slovenije), mora plačnik davka navedeno upoštevati pri izračunu akontacije dohodnine v obračunu davčnega odtegljaja. V primeru, ko se delo opravlja v Sloveniji, oprostitve davka ni.
Plačnik davka mora v tem primeru od dela plače (dohodka), ki se nanaša na delo v Sloveniji, obračunati, odtegniti in plačati davčni odtegljaj, ne glede na predhodno odobreno oprostitev davka.
Zahtevek KIDO 12 za študentsko delo
Tudi študenti, ki so davčni nerezidenti in so opravljali študentsko delo v Sloveniji, lahko uveljavljajo vračilo akontacije dohodnine. V primeru, da ima Slovenija z državo, iz katere prihaja študent, podpisan sporazum o izogibanju dvojnega obdavčevanja, se jim akontacija povrne.
Obrazec KIDO 12 je mogoče zahtevati, ko je plačilo za študentsko delo že prejeto na bančni račun. Zahtevo je možno oddati po vsakem nakazilu, enkrat mesečno, na koncu leta oziroma za obdobje zadnjih 5 let. FURS vrne akontacijo dohodnine na bančni račun prejemnika dohodka (do višine posebne osebne olajšave, ki velja za tisto koledarsko leto).
Če je študent davčni nerezident in namerava v Sloveniji ostati dlje časa, si lahko uredi status davčnega rezidenta Slovenije.


