Na televizijske zaslone prihaja nov, zabaven kuharski šov z naslovom Moja mama kuha bolje. V tem edinstvenem tekmovanju bodo otroci po receptih svojih mam in pod njihovim budnim nadzorom skušali pripraviti najboljše jedi. Že prva oddaja obljublja veliko smeha, napetosti in okusnih dobrot, ki bodo zagotovo osvojile srca gledalcev in prebudile apetit.

Voditelj in koncept šova
Voditelj šova je priznani igralec Jan Bučar, ki je znan po svojem šarmantnem nasmehu in igralskih vlogah, med drugim v seriji Usodno vino. Bučar, ki sam ne velja za vrhunskega kuharja, a ceni mamine dobrote, je poudaril, da v šovu stavi bolj na "nabrušen jezik" kot na kuharske veščine. S svojo prisotnostjo bo dodal piko na i že tako zabavni kombinaciji tradicije, humorja in tekmovalnosti, ki predstavlja recept za hudomušno televizijsko pomlad.
Koncept šova temelji na tem, da sinovi in hčerke kuhajo pod nadzorom svojih mam. V vsaki oddaji se pomerita dva tekmovalna para, ki morata v določenem časovnem okviru pripraviti slavno družinsko jed. Navodila za pripravo posreduje mama, medtem ko se otrok spopada z izzivi v kuhinji. V skrajni sili lahko mama priskoči na pomoč, vendar to pomeni, da čas za pripravo jedi začne teči hitreje.
Prva oddaja: Učiteljski dvoboj
Že prva oddaja, ki je na sporedu v ponedeljek, 8. februarja, ob 18. uri na POP TV, bo postregla z izjemno duhovitim spopadom dveh mam, ki sta obe zaposleni kot učiteljici. Ti vešči podajanja navodil bosta preverili, kako dobro sta svoje otroke naučili kuhati. V tej napeti tekmi, kjer bo dišalo po morju in polenti, bomo izvedeli, katera hčerka bo s svojim kuhanjem osvojila brbončice kuharskih mojstrov in zakaj se je Jan Bučar obetal učiteljicam.

Žirantska zasedba
Šešpec resnosti kuharski zabavi dodajata profesionalna kuharska mojstra Grega Rozman iz Škofje Loke in Jure Tomič iz Brežic. Oba sta suvereno stopila v vlogo žirantov šova in bosta v vsaki oddaji z budnim očesom spremljala dva tekmovalna para. Njihova naloga bo oceniti, kateri par je pripravil boljšo, bolj inovativno ali okusnejšo jed.
Grega Rozman o svoji vlogi
Grega Rozman, ki je sicer glavni kuhar v Lamberghu, je poudaril, da je oddaja njegova prva izkušnja pred televizijskimi kamerami. Kljub temu, da je vajen javnih nastopov in predstavitev jedi na mednarodnih tekmovanjih, to zanj predstavlja drugačen pristop in kuliso. Kot žirant bo natančen in bo pričakoval spoštovanje navodil, hkrati pa bo tekmovalcem ponudil tudi uporabne nasvete za izboljšanje jedi. Poudarja pomen tradicionalnih jedi, pripravljenih na sodoben način, in pričakuje, da bodo tekmovalci navdih črpali iz domačih receptov naših mam in babic, a jih predstavili na moderen in svetovljanski način.
Jure Tomič o slovenskih kuharjih
Jure Tomič je kot žirant izrazil mnenje, da so Slovenci dobri kuharji, vendar pogosto v krču glede receptov. Občasno je razočaran, ker meni, da doma ne kuhajo tako raznoliko, kot bi si želel. Kljub temu razume, da na tekmovalce vplivata trema in časovna omejitev. Nekaterim otrokom se vidi, da obvladajo kuhanje, drugim pa, da tega ne počnejo redno doma. Tomič opaža, da tekmovalni pari različno sprejemajo kritike, in še vedno jih preseneča pretirana uporaba peteršilja, paprike in paradižnika za dekoracijo, čeprav jih na to opozarja.
Tekmovalni proces in nagrade
Tekmovalci v šovu pripravljajo jedi, ki vsebujejo skrivno sestavino, ki se prenaša prek več generacij. Zmagovalni par se uvrsti v naslednjo oddajo in prejme nagrado. Nagrada za zmagovalni par znaša 250 EUR, poleg tega pa se uvrstijo v naslednjo oddajo, kjer se bodo pomerili z novim izzivalnim parom in dobili novo priložnost za zmago.
Uspešni tekmovalci in njihove izkušnje
V drugi sezoni šova sta se izkazala Jaka Kajdiž iz Lesc in njegova mama Zdenka, ki sta si "prikuhala" kar šest zmag. Z jedmi sta povsem navdušila kuharskega mojstra Grego Rozmana. Jaka, ki se ukvarja s številnimi dejavnostmi, se je želel preizkusiti tudi pred kamerami. Mama Zdenka je morala za prijavo pripraviti deset receptov, po katerih naj bi nato kuhala. Snemanje je bilo naporno, saj so v enem dnevu posneli po dve ali celo tri oddaje, kar je trajalo od štiri do pet ur na oddajo. Kljub temu sta izkušnjo ocenila kot odlično, saj sta se imela zelo zabavno, Jaka pa je poudaril, da se "ima rad kamero, kamera pa Jaka". Mama Zdenka je pri sestavljanju receptov pazila, da so bili dokaj enostavni, z malo sestavinami (v povprečju devet ali deset) in malce drugačni.
Jaka sicer ne kuha veliko, a ko se loti kuhanja, se zelo osredotoči. V šestih oddajah, pod budnim očesom mame, je zmagal s šestimi jedmi: narastkom iz jajčevcev z rezinami purana, svinjskimi medaljončki na rukoli in pečene rezine krompirja, piščančjim filejem s paradižnikom in belo polento, rižoto z radičem in pršutom, gratiniranim filejem osliča, pečenim lososom ter proseno kašo s špinačo. S tem sta postala rekorderja druge sezone in izenačila rekord zmagovalnega para prve sezone. Sedmič jima sicer ni uspelo, verjetno zaradi dinamike oddaje, ki zahteva zamenjavo obrazov.
Jaka je izkušnjo opisal kot zanimivo in novo, čeprav stresno, bi jo takoj ponovil. Pohvalil je prijaznost ekipe, vključno z voditeljem Janom Bučarjem, ki se ne obnaša zvezdniško. Za sabo ima končano srednjo vzgojiteljsko šolo, oktobra pa bo začel študij sociologije in zgodovine v Ljubljani. Je navdušen nogometaš, trener mladih nogometašev, v srednji šoli pa je bil tudi pevec in voditelj prireditev.

Recepti zmagovalnih jedi
Piščančji file s paradižnikom in belo polento
Sestavine: dve žlici olja, štirje piščančji fileji, dve žlici pesta z baziliko, paradižnik, narezan na rezine, štiri žlice naribane mocarele, 120 g bele polente, sol in listi sveže bazilike.
Priprava: Piščančje fileje posolimo in na hitro popečemo v ponvi na segretem olju. Popečene fileje zložimo v ognjevzdržno posodo, premažemo z zelenim pestom ter obložimo z rezinami paradižnika in naribano mocarelo. Fileje pečemo 15 minut na 180 stopinj Celzija. Medtem ko se fileji pečejo, v kozici zavremo mešanico vode, soli in olja. V krop stresemo belo polento in jo med nenehnim mešanjem na zmernem ognju kuhamo do gostote. Belo polento in obložene piščančje fileje serviramo.
Pečen losos in prosena kaša s špinačo
Sestavine: štirje lososovi fileji, rožmarin, 2 dl prosene kaše, 150 g sveže špinače, dve žlici olivnega olja, sladka smetana, sol in poper, pest naribanega parmezana.
Priprava: Lososove fileje položimo v ponev, jih malce posolimo ter dodamo rožmarin. Fileje spečemo na zmernem ognju. Proseno kašo damo kuhati v osoljeno vročo vodo. Špinačo blanširamo, odcedimo in drobno sesekljamo. V kozico vlijemo olivno olje, dodamo narezano špinačo in sol ter špinačo med mešanjem na hitro popražimo. Ko je prosena kaša kuhana, jo odcedimo in dodamo špinači. Prilijemo sladko smetano, dobro premešamo in po potrebi posolimo in/ali popopramo. Proseno kašo s špinačo ter lososove fileje serviramo.
Zakulisje snemanja
Novinarska ekipa je obiskala studijske luči in vonjave domačih receptov, da bi razkrila skrivnosti iz zakulisja šova Moja mama kuha bolje. Ekipa oddaje, ki je osvojila srca gledalcev zaradi kombinacije humorja, tekmovalnosti in domačih receptov, je že dobro utečena. Kljub temu, da so obisk potekal med kosilom, so nas z veseljem popeljali v zakulisje - od maske in stilistov do studia, kjer včasih zavre kri med mamami in otroki. Voditelj Jan Bučar je poudaril, da se imajo na snemanju vedno lepo, saj starši in otroci znajo biti ambiciozni, dobra volja pa pripomore k temu, da dolge ure pod studijskimi lučmi potekajo hitreje.
Jan Bučar je priznal, da bi se sam, če bi sodeloval v oddaji, z mamo najprej lotil jedi, ki jih ona odlično pripravlja, medtem ko bi njegova izvedba bila bolj vprašljiva. Izogiba se tajski hrani, kot so škorpijoni, hrošči in kobilice, saj ga je neprijetna priprava teh jedi odvrnila od poskušanja. Med snemanjem se je zgodilo, da so morali zaradi ureznin prekiniti snemanje, saj hčerke niso poslušale navodil o uporabi rokavic. Tudi v zaodrju je prišlo do vročih prepirov, ko je bila hčerka jezna na mamo.

Prijave za sodelovanje v šovu še vedno potekajo, kar pomeni, da imate možnost postati del te zabavne kulinarične pustolovščine.

